W ramach wycieczki długiej uczniowie najstarszych klas naszej szkoły odwiedzili Muzeum Tradycji Szlacheckiej oraz Zamek Krzyżacki w Malborku.
Majątek Waplewo Wielkie do końca XVI wieku był częścią dóbr rycerskich. Następnie przeszedł w ręce polskich rodów szlacheckich: Niemojewskich, Zawadzkich, Chełstowskich, Bagniewskich i Sierakowskich. Od 1759 roku Waplewem władała zasłużona dla kultury polskiej na Powiślu rodzina Sierakowskich.
Poza obrazami różnych szkół malarstwa (głównie niemieckiej, niderlandzkiej i flamandzkiej, ale także włoskiej, francuskiej oraz sarmackiej (portrety przodków) w pałacu znajdowało się ok. 50 dzieł sztuki z zakresu grafiki i rzeźby, a także przedmioty rzemiosła artystycznego: meble (głównie gdańskie i holenderskie), wyroby z porcelany, brązu i kości słoniowej, miniatury, dawne stroje, wykopaliska i militaria.
Zwiedzając zamek w Malborku odwiedziliśmy takie miejsca jak:
Zamek Wysoki, czworoboczny, z dziedzińcem otoczonym krużgankiem, kościołem Najświętszej Maryi Panny z kaplicą grobową św. Anny, gdaniskiem, wieżami Kleszą i Wróblą
Zamek Średni, wzniesiony w miejscu byłego przedzamcza, trójboczny, z rozległym dziedzińcem otwartym ku Zamkowi Wysokiemu (oddzielonym od niego murem i fosą), z kaplicą św. Bartłomieja, Wielką Komturią, Infirmerią, Wielkim Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Refektarzem Letnim, Refektarzem Zimowym, wieżą Kurzą Nogą
Zamek Niski (Przedzamcze), z Karwanem, kaplicą św. Wawrzyńca oraz szeregiem zabudowań gospodarczych.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.